Adventní setkání ve znamení dekorací, vaření a dudáků

Adventní setkání ve znamení dekorací, vaření a dudáků

Poslední setkání Klubu R51 plus se neslo v adventním duchu. Od majitelky českobudějovického květinářství Orchidea, Drahoslavy Vobořilové, jsme se dozvěděli, že letošní Vánoce jsou ve znamení bílé a růžové a že kdo nezdobí vlnou, jakoby nebyl :-).

Zajímavá byla i informace o tom, kde vlastně má  svůj původ  vánoční hvězda  a jak o ní tudíž pečovat, aby nám nenastydla při přenosu z květinářství nebo abychom ji doma nezalili moc či málo.

V mezičase se objevilo první překvapení večera - dudák Ivan Fabián, který nám krátce zadudal koledu a pokračoval dál ve své cestě na českobudějovické náměstí.

Mgr. David Kimmer z  Centra prevence civilizačních chorob  nás seznámil s mýty a fakty o rybách. V podstatě  bychom měli výrazně přidat v konzumaci ryb, vyhýbat se rybám mořským a ze sladkovodních spíše upřednostnit pstruha před kaprem.

Co se týče cukroví, řeč byla o možných náhradách klasické pšeničné mouky - třeba za kukuřičnou a tip na zdravé cukroví.

CITYgastro  nám připravilo vánočku a zelňáky - obojí opět, jako ostatně vždy, výborné!

A po přestávce nás už čekal hlavní host - Martin Svatek, který vyprávěl,  jak chtěl být kuchařem od chvíle, kdy jako kluk sledoval v televizi seriál o kuchaři Svatoplukovi :-), o svém soutěžním týmu i o tom jak taková soutěž vypadá.

V táborském hotelu Nautilus, kde Martin Svatek  "šéfuje" restauraci Goldie je zcela běžné, že kuchaři chodí mezi hosty a dokonce si tady můžete objednat "Bokovku se šéfem" - což prý zahrnuje nejen skvělé menu, ale i to, že jste hostem v kuchyni a díváte se jak Váš pokrm vzniká. Martin Svatek mluvil i o tom, že vaření je nejen jeho povoláním, ale především koníčkem, o speciálních menu pro soutěže národních týmů, k tomu se dá jen dodat, že jeho vyprávění bylo zajímavé a inspirativní.

Na úplný závěr posledního letošního setkání přišli zadudat  pan Miroslav Stecher  se svým kolegou Ladislavem Chyňavou. Jejich koledy tak byly  příjemným zakončením  našeho adventního Klubu R51 plus.

Děkujeme všem  návštěvníkům klubu za milá setkání v letošním roce a do nového roku přejeme hlavně hodně zdraví, lásky i kapku štěstí.
Za organizátory Klubu:
Dana Kalistová, Eva Hejduková a Mirka Nezvalová

Těšíme se na další setkání, které se uskuteční už 6. ledna 2015!

Program proběhlého večera najdete ZDE

 
Podzimní setkání - tentokrát na téma zdraví

Podzimní setkání - tentokrát na téma zdraví

Jedenácté setkání Klubu bych definovala jediným slovem - zdraví. Z různých úhlů pohledu. Přes duši až k tělu a od nohou až po hlavu :-). Nebyl to záměr, ale nakonec jsme si svorně uvědomily (my organizátorky:-)), že jsme vlastně sestavily takový zdravotní podvečerní program. Přesto si snad mohu dovolit říci, že se večer povedl.

V rubrice "Nikdy není pozdě" jsme se od Radmily Malinovské, která je známá také pod přezdívkou Gaudi, dozvěděli jaké orgány máme zatížené na podzim a co dělat pro to, abychom si udrželi zdravé nejen tělo, ale hlavně duši...... Radmila nám připravila výborný "podzimní" bylinkový čaj, vysvětlila souvislosti mezi ročními obdobími a zatížením orgánů dle čínského pentagramu, doporučila byliny....prostě bylo toho hodně a natolik zajímavého, že jsme se "kolektivně" shodli na tom, že se s Radmilou určitě nevidíme naposledy.

Paní Jana Hůlková nás v rubrice "Podaná ruka" seznámila hlavně s tím, jak důležitý je postoj - tentokrát  tedy ne duševní, ale přímo ten fyzický :-) a co vše se dá ovlivnit - pozitivně i negativně -  vhodně zvolenou obuví. Řeč byla např. o vybočených palcích, a vůbec o tom, jak si tělo ulevuje, pokud ho někde trápí nějaký neduh a jak to ovlivní celý pohybový aparát. Nakonec se ukázalo, že některé z přítomných dam (včetně naší moderátorky Mirky Nezvalové) už mají s obuví, kterou paní Hůlová nabízí, ty nejlepší zkušenosti. Takže i tady jsme byly spokojeny, že se účastníkům dané téma líbilo a že mnohým možná přinese nejen nový poznatek, ale i úlevu od bolesti. A ještě bych snad měla zmínit, že kdo chtěl, mohl si změřit plochonoží, čili to jak moc má či nemá platfus :-). Samozřejmě s odborným vysvětlením a doporučením co lze udělat pro to, aby nohy, klouby a páteř dále netrpěly.

O přestávce jsme ochutnali výborné pomazánky ze CITYgastra.

Po přestávce (ale vlastně i v krátkosti před přestávkou) nám Mirka Nezvalová představila paní doktorku Stanislavu Bannasovou, která je spoluzakladatelkou a vedoucí lékařkou nestátního zdravotnického zařízení Paracelsium Praha. Paní doktorka vysvětlila s čím vším se dá pracovat, jak diagnostikují  problémy klienta, který k nim dorazí s určitým problémem a jak funguje metoda SIAB - specifická individuální autobioterapie - zjednodušeně řečeno autovakcína. Opět snad jen mohu dodat, že téma bylo zajímavé a nabité informacemi.
Klubový podvečer probíhal v příjemné atmosféře za kterou děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na další setkání, které nás čeká 2.12.2014 v 17. 30 v Riegrovce.

Eva Hejduková

Program proběhlého večera najdete ZDE

 
Gerontooblek, masáže a slavná folková zpěvačka - setkání desáté

Gerontooblek, masáže a slavná folková zpěvačka - setkání desáté

Druhé poprázdninové setkání zahájila Petra Sádovská z masážního salonu Saya, aby nám vysvětlila, že nikdy není pozdě začít s masáží, zejména zad :-), ale i dalších partií. Dozvěděli jsme se, jak na naše zatuhlá záda, zda má masáž bolet nebo ne i jak vypadá třeba masáž pomocí medu.

V podstatě největším problémem je to, že záda a tělo vůbec neprotahujeme, necvičíme a tak nám Petra připravila několik protahovacích cviků, které najdete ZDE Tady si neodpustím  Petru pochválit  a udělat jí trochu reklamu, protože jsem u ní na masáži byla a nejen, že to nebolelo, ale bylo to moc příjemné a hlavně mi to pomohlo!
Po Petře převzala pomyslnou štafetu Pavlína Jíšová, známá folková zpěvačka. Dozvěděli jsme se za co všechno vděčí své mamince, kam se ubírala její životní cesta a že na výuku žáků nakonec nikdy nedošlo (Pavlína má vystudovanou pedagogiku). Pavlíny vyprávění bylo nejen zajímavé, ale i „sebezpytné“, zpěvačka vyprávěla o svých začátcích, bilancovala svou kariéru a vysvětlovala, proč odešla od Nezmarů na svou vlastní dráhu.
Po přestávce, kterou nám zpříjemnilo CityGASTRO svou výbornou pizzou a zelným salátem, dovyprávěla Pavlína Jíšová o své cestě duše a čekalo nás poslední téma, jakým je „Podaná ruka“.
V této části jsme společně s Danou Kalistovou předvedly geronto-oblek – Dana prezentovala ústně a já prakticky (jediná fotka, kterou mám, stojí opravdu za to, tak se mi moc nesmějte :-)). Možná jste to slovo nikdy nesyšeli, GERONTO-OBLEK simuluje stařecký pohyb. Dá Vám okusit jaké to je pokud máte omezenou hybnost, hůře vidíte i slyšíte. Používá se jako výukový materiál pro pracovníky v sociálních službách, kteří pracují se seniory, aby se dokázali vcítit do svých uživatelů. Tento jedinečný projekt realizovalo jako první Švýcarsko a Rakousko a nyní se dostává i do České republiky.
Klubový podvečer probíhal v přátelské a uvolněné atmosféře za kterou děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na další setkání, které nás čeká 4.11.2014 v 17. 30 v Riegrovce.

Eva Hejduková

Program proběhlého večera najdete ZDE

 
Poprázdninové úterní setkání se Středou  :-)

Poprázdninové úterní setkání se Středou :-)

První poprázdninové setkání jsme zahájili hned 2.09.2014 v tradiční hodinu i na tradičním místě :-). Mile nás překvapila poměrně hojná účast, trochu jsme se obávali, že hodně z vás bude ještě na chatách a chalupách, ale je pravdou, že konec léta k tomu svým počasím zrovna nevybízel.

Ale zpět k našemu klubovému setkání. O čem bylo tentokrát? Trochu netradičně jsme zahájili rubrikou "Podaná ruka", protože šéfredaktorka Českobudějovického deníku, Alena Pancerová, měla na spěch. Vracela se zpět do IGY centra, kde společně se svými kolegy a dalšími pomocníky dokončovala přípravu na charitativní akci  "Kabelkový veletrh".  Z jejího krátkého vyprávění se návštěvníci dozvěděli, jak se zrodila myšlenka "Kabelkového veletrhu" a jak pomoci prostě jen tím, že věnujeme něco, co už nějakou dobu leží ve skříni a nám to možná přijde bez užitku. Kabelek se sešlo nakonec okolo sedmi  tisíc (!) a výtěžek z prodeje poputuje talentovaným dětem, které by jinak neměli možnost svůj talent rozvíjet (mimochodem ve chvíl, kdy píšu tuto zprávu je již po veletrhu, vydělal neuvěřitelných 188 tisíc a více najdete  ZDE).

Nehtová designérka Jana Paraščincová  nás v rubrice "NIkdy není pozdě" seznámila nejen s tím, že začít  pečovat o nehty lze i v pozdním věku, ale i se svou zajímavou zálibou, jakou je soutěž v kulturistice. Tvarované svaly vypadaly sice moc pěkně, ale vzhledem k poměrně strohému  jídelníčku, který k tomuto sportu patří, se přítomné ženy i muži shodli na tom, že  péče o nehty bude přece jen přinášet menší oběti:-).

Hlavním hostem večera pak byl Doc. MUDr. Leoš Středa, Ph.D., známý český obezitolog. Jeho  nekonvenční vyprávění bylo zajímavé i vtipné zároveň. Od experimentu s více ženami - manželkami a vyjasnění partnerských  vztahů v Asii či Africe :-) jsme se dostali i k těm méně veselým věcem. Přístup k poskytování  zdravotnické péče v Africe  je velmi komerční a je až neuvěřitelné, že  pokud nemáte u sebe doklad o zaplacení, prostě Vás neošetří, a to i v případně ohrožení života. Vyprávění  pana docenta bylo velmi rozmanité a těžko ho shrnout do pár vět. Každopádně bylo nejen zajímavé, ale i poučné. Děkujeme všem  hostům i návštěvníkům za příjemnou atmosféru a těšíme se na další setkání, které se bude konat 7.10. 2014, opět od 17.30 hod.!

Program proběhlého večera najdete ZDE

Eva Hejduková

 
O hokeji, náhradních prarodičích a měření cukru aneb předprázdninové rozloučení

O hokeji, náhradních prarodičích a měření cukru aneb předprázdninové rozloučení

I poslední - předprázdninový - podvečer byl příjemným setkáním s milými hosty. Program zahájila Mgr. Lenka Šedová z Centra prevence civilizačních chorob, která posluchače seznámila s prevencí diabetes mellitus. V průběhu večera pak měli návštěvníci možnost nechat si změřit hladinu cukru a konzultovat výsledky s odborníky.

Jaroslav Pouzar, který byl tentokrát hlavním hostem večera, vypadal zpočátku  trochu rezervovaně  :-), ale jeho povídání bylo nakonec velmi  příjemné a hlavně moudré. Skvělý hokejový útočník, který se zúčastnil šesti světových šampionátů, dvakrát se stal mistrem světa v letech 1976 a 1977, v reprezentaci odehrál 189 utkání a dal 73 branek, třikrát získal Stanley Cup a  ...a mnoho dalších úspěchů.....se svěřil, že bruslím už neholduje, ale hokeji se  věnuje coby trenér. Zmínil se také o svém hokejovém centru, které vystavěl právě pro příznivce (nejen) ledové plochy, s cílem bojovat sportem proti negativním sociálním jevům jako je šikana, hazard, užívání drog, ale,  jak sám řekl, překvapilo ho, že zájem o hokej a sport vůbec není takový jako očekával. Nicméně zazněla i nabídka volnočasových aktivit směrem k účastníkům klubových setkání a tak  možná zvážíme vytvoření sportovního družstva :-) .

Dobrovolnické centrum ADRA, v zastoupení slečny Markéty Skálové, představilo svůj program 3G, který spojuje 3 generace a hlavně pomáhá tam, kde rodině chybí babička či dědeček, nebo prarodičům vnoučata. A tak pokud máte zájem o dobrovolnictví jako babička či dědeček, nebo jste naopak z rodiny, která potřebuje prarodiče, máte možnost se do programu zapojit. Více informací najdete ZDE

Režie večera byla tentokrát lehce pozměněna, program  běžel bez přestávky do sedmé hodiny, protože pak už byl přichystán výborný sachr dort (jako tradičně připravilo CITYgastro) , dobroty z domácí kuchyně, které jste přinesli  a rozlučkový přípitek.

Děkujeme Vám všem za příjemná setkávání , za dobroty, které jste vytvořili  na poslední setkání :-) a těšíme se v září na viděnou!
Dana Kalistová, Eva Hejduková a  Mirka Nezvalová

Program proběhlého večera najdete ZDE

Těšíme se na další  setkání, které se bude konat  v září, datum a čas bude upřesněn, sledujte naše stránky!

 
O malování, měření tlaku a darování

O malování, měření tlaku a darování

Dne 6.května proběhlo další setkání Klubu R51 plus, kde byla v hlavní roli Renata Štolbová a její krásné obrazy. Na tom, že obrazy mají zvláštní energii a „duši“ se shodli snad všichni zúčastnění, kterých bylo k potěšení organizátorů opravdu mnoho.

Setkání uvedly studentky ze Zdravotně sociální fakulty pod vedením  Mgr. Lenky Šedová z Centra prevence civilizačních chorob. Díky těmto hostům si mohli účastníci nechat profesionálně změřit tlak a konzultovat výsledky s odborníky. Další informace o změnách v Občanském zákoníku přinesla opět ředitelka Občanské poradny při Jihočeské rozvojové o.p.s. Miloslava Hanousková, tentokrát se týkaly tématu „darování“. A pak dobroty ze CITYgastra, milé „přestávkové“ povídání a pak už se přestalo dýchat…protože mluvila Renata Štolbová. O svém životě, obrazech, názorech a chalupě. Děkujeme za krásnou atmosféru Vám všem.

Program proběhlého večera najdete ZDE

Těšíme se na další  a zároveň poslední předprázdninové setkání, které se bude konat 3.06. 2014, opět od 17.30 hod.!

Dana Kalistová

 
Modelkou v každém věku a hledání kořenů - setkání šesté

Modelkou v každém věku a hledání kořenů - setkání šesté

I přesto, že datum prvního dubna přímo vybízí k nějakým těm kanadským žertíkům, mě se naštěstí tento den téměř vyhnuly. Říkám téměř, protože moderátorka našich klubových setkání, Mirka Nezvalová, v úterý 1.04. nějak ne a ne dorazit. Vše se ale v dobré obrátilo a Mirka nakonec dorazila.

Oddechla jsem si, protože už jsem viděla "katastrofické" scénáře a  moje hodnoty adrenalinu v krvi by v té chvíli  zcela jistě zaujaly přední příčky lékařských "hitparád" :-).

Co vše jsme si v aprílový podvečer společně užili?

V rubrice "Nikdy není pozdě" nám majitelka českobudějovického Top butiku U Černé věže paní Jana Krauskopfová dokázala, že módy a jejího butiku  se nemusíme bát ani věkově ani velikostně :-). Modelky z řad našich návštěvnic předvedly několik, opravdu nádherných, modelů k různým společenským příležitostem. Muži se pokochali zralou ženskou krásou a ženy vědí o dalším místě kam zajít , když si chtějí udělat radost .

V rubrice s názvem "Podaná ruka" nám  Michaela Častulíková z Občanské poradny vysvětlila, jaké změny  přinesl nový občanský zákoník z hlediska dědického práva a závěti. Ač se věci na první pohled jeví jednoduše, praxe je jiná a často složitější. Občanská poradna Vám však může pomoci i s tímto citlivým tématem.

Po tak náročném výkladu byla nutná přestávka a doplnění energie v podobě jablečného závinu a obložených croissantů. Jako vždy občerstvení připravilo CITYGastro  a jako vždy bylo VYNIKAJÍCÍ!

Hlavním hostem večera byl pak Alois Sassmann, rodák z Českých Budějovic, žijící toho času v Malšicích u Bechyně. V rubrice "Splnit si svůj sen" poutavě vyprávěl jak se přes všechny možné překážky nakonec probojoval ke svým snům -  rodině a svému povolání - je knězem starokatolické církve. Další cesty osudu ho pak  přivedly k touze  hledat svůj původ, což nakonec vedlo k  sepsání čtyř dílů úspěšných genealogicko- místopisných knih Kořeny. Tím ale jeho hledání neskončilo, sám se přihásil do tzv. genetického registru a  zjistil svůj původ až o několik století zpět. Jeho vyprávění bylo poutavé, humorné i inspirující. Jsem přesvědčená,  že  nejednoho z  účastníků motivovalo k zamyšlení  i  hledání  právě těch svých rodových "kořenů". 

Program proběhlého večera najdete ZDE

Těšíme se na další setkání, které se bude konat 6.05. 2014, opět od 17.30 hod.!

Eva Hejduková

 
Jarní zkracování účesu a sbírka plyšových medvídků aneb setkání páté

Jarní zkracování účesu a sbírka plyšových medvídků aneb setkání páté

Březnový klub byl ve znamení zkracování :-), hostem rubriky "Nikdy není pozdě" byla totiž Hana Janošťáková - velmi kreativní majitelka českobudějovického vlasového ateliéru BONA FIDE. Stříhalo se v přímém přenosu a kromě běžného denního účesu vytvořila paní Hanka během večera i účes společenský - jako inspiraci pro ty, jež se nepyšní dlouhými kadeřemi :-) a přesto chtějí být na slavnostní...

Fotky z průběhu stříhání a vytvořený společenský účes paní Janošťákovou z BONA FIDE  najdete pod textem.

V rubrice "Podaná ruka" se tentokrát představila  Občanská poradna při Jihočeské rozvojové o.p.s.  Paní Petra Sádovská, která je jednou z poradkyň, nás seznámila s činností poradny a  zahájila „seriál“ o hlavních změnách v novém občanském zákoníku.

Hlavním hostem večera pak byla paní  Drahomíra Venclíková - vášnivá sběratelka plyšových medvídků. Paní Drahomíra s manželem Ivanem emigrovali v roce 1968 do švýcarského Bernu. Město má ve znaku medvědy a ona je tehdy začala sbírat. Dodnes jich má přes tisícovku a její medvědí království v Hrdějovicích je druhé největší v republice. Rovněž ráda cestuje a tak účastníci  večera mohli zhlédnout video ze švýcarského Bernu, kde nám paní Venclíková ukázala - jak jinak - kde všude po městě lze najít různé typy medvídků.

Občerstvení, jako tradičně, připravilo CITYgastro  a protože pomazánky Vám velmi chutnaly, připojujeme recept na jednu z nich - tuňákovou pomazánku :

  •  600g tuňáka ve vlastní šťávě (konzerva)
  •  2 ks vejce vařené
  •  2 lžíce dijonské hořčice
  •  3 lžíce majonézy
  •  2ks středně velké cibule
  •  Sůl, pepř dle chuti
  •  Vše rozmačkat .
  •  Dobrou chuť!

Program proběhlého večera najdete ZDE , kontakty na účastníky setkání ZDE, fotky viz níže

Těšíme se na další setkání, které se bude konat 1.04. 2014, opět od 17.30 hod.!

 
Únorové setkání Klubu R51 plus

Únorové setkání Klubu R51 plus

Únorové setkání Klubu R51 plus proběhlo 4. února od 17.30 hod. Čekal nás opět zajímavý program. V rubrice "Nikdy není pozdě" nám Petra Čutková se svou kolegyní z Ball Fantasy s.r.o prozradila, jak balit dárky - a to i zcela netradičně. Bylo opravdu na co se dívat a o inspiraci nebyla nouze. Většinu přítomných nejvíce zaujalo atypické balení "měkkých" dárků do nafukovacího balónku.

Rubrika "Podaná ruka" tentokrát představila další ze služeb společnosti Ledax o.p.s. , která není tak známá jako služba pečovatelská, a to osobní asistenci. Účastníci klubu se tak seznámili s tím v čem se tyto služby liší, příklady z praxe a popisem nejčastějších úkonů, které uživatelé využívají.

Tipem pro dnešní večer pak byl taneční a kulturní prostor KREDANCE, který nám přišla představit Markéta Málková, která je jednou z jeho zakladatelek. Markéta nám dala „taneční“ tipy nejen pro tento večer a seznámila přítomné s tím co vše "KREDENC" nabízí pro  různé věkové kategorie.

Splnit si svůj sen - tedy hlavním hostem večera byl Radek Žalud, jehož hlas zněl po celém sále jako zvon. Všechny  potěšil svým krásným zpěvem, za který obdržel mohutný a dlouhý potlesk všech přítomných. Radek i přes svůj handicap - narodil se předčasně a v inkubátoru přišel o zrak - je obrovským optimistou a jeho velmi vtipná konverzace s moderátorkou Mirkou byla příjemným zakončením klubového setkání.

Podrobný program  najdete  ZDE

Účast v klubu je bezplatná.

 

Kontaktní údaje

Ledax o.p.s.
Riegrova 51
České Budějovice

Telefon: +420 800 221 022
E-mail: info@ledaxsenior.cz

FacebookInstagram

Ochrana soukromí

Novinky do mailu

Vyrobil FT SunFT Sun