Při poskytování služeb na těchto stránkách, zejména při analýze jejich návštěvnosti, jsou používány soubory cookies dle zásad zpracování os. údajů. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.

Rozumím
Prosincové setkání s dudáky,  Emausy a farářem Thomas von Zavrelem

Prosincové setkání s dudáky, Emausy a farářem Thomas von Zavrelem

I v prosinci nás v Klubu R51 plus navštívili zajímaví hosté. Byli jimi Patrik Coufal, ředitel Centra sociálních služeb Emausy, katolický kněz Tomas van Zavrel a na předvánoční atmosféru nás přišel naladit dudák Miroslav Stecher.

Centrum sociálních služeb Emausy provozuje Ledax od listopadu loňského roku. Jak vlastně takové centrum funguje, jaké má plány a co vše seniorům nabízí nám přišel "objasnit" ředitel Patrik Coufal. Z rozhovoru pana Coufala s moderátorkou Mirkou Nezvalovou bylo patrné, že pan Coufal je člověk na svém místě a s citem pro věc. Jak nám sdělil, jeho cílem je vybudovat místo, kde je seniorům dobře a kde se kloubí příjemná rodinná atmosféra s odbornou péčí.
Katolického kněze Thomase van Zavrela jsme pozvali do rubriky "Splnit si svůj sen". Pan Zavrel je skutečně zajímavá osobnost a jeho vyprávění o tom, jak se přes svůj "světský" život propracoval až k víře bylo velmi úsměvné. Všechny nás velmi pobavil, i když bylo jasné, že o své cestě mluví s nadsázkou a že s tématem smyslu života se potýkáme v určitém období všichni. Každopádně jeho vyprávění bylo uvolňující a dalo tak na chvíli zapomenout předvánočnímu shonu. Pokud jste na našem Klubu nebyli, přečtěte si rozhovor ZDE
S dudákem Miroslavem Stecherem, který je v Českých Budějovicích znám jako člen Budějckého dudáckého sdružení a který vede již přes 30 let Úsvit - Jihočeský soubor písní a tanců, jsme si na konci večera zazpívali pár koled a navodili vánoční atmosféru. Společným zpíváním jsme tak uzavřeli další ročník Klubu R51 plus s přáním ať se nám i v novém roce daří potkávat zajímavé osobnosti a rozvíjet naše aktivity.

Eva Hejduková

Program proběhlého večera najdete níže.

Klub R51 plus je pro Vás i na facebooku

 
Potravinová banka, hospicová péče a přírodní apatyka -  listopadová témata

Potravinová banka, hospicová péče a přírodní apatyka - listopadová témata

Listopadový Klub byl ve znamení péče - o tělo i duši a vlastně se dá říci, že v rovině pomoci bližnímu byly tentokrát všechny tři rubriky. V rubrice Nikdy není pozdě se představila Potravinová banka Jihočeského kraje. Její ředitelka, Veronika Láchová, vysvětlila princip fungování potravinových bank nejen u nás, ale i ve světě.

Veronika představila tu "naší",. jihočeskou, pobočku a kromě popisu toho, co, kdy a kam je možné věnovat, poprosila přítomné i o případné dobrovolnictví, které - dle jejích zkušeností z Itálie, je právě v zahraničí zcela běžné. A pozor - nejde o dobrovolníky studenty, jde právě o dobrovolníky z řad seniorů! Pokud chcete věnovat potraviny, vyhlašuje k tomu Potravinová banka Národní potravinovou sbírku, která proběhne 12.11. 2016. A pokud Vás zajímá činnost Potravinové banky Jihočeského kraje, více najdete ZDE

Eva Janurová, vedoucí Domácí a hospicové péče vysvětlila, jak služba funguje v praxi a co vše poskytuje. Domácí ošetřovatelská a hospicová péče je terénní služba, tzn., že je poskytována v domácím prostředí klienta. Je určena klientům propuštěným z nemocnice, klientům s akutním nebo chronickým onemocněním, se zdravotním postižením či v terminálním stadiu života. I když to není veselé téma, služba velmi pomáhá těm, kteří pečují o své blízké, kteří potřebují zdravotnickou péči i psychickou podporu.

Poněkud "veselejším" tématem pak bylo povídání s Ivanou Haldovou, majitelkou přírodní apatyky Arnika, kterou paní Haldová otevřela v dubnu 2016 v Horní Plané. Povídání o tom, jak se přes studium farmacie a lékárnickou praxi dostala až k apatyce a bylinkám bylo zajímavé a jak paní Ivana říká:" Špetka prevence je lepší než kilo léčby". K vzniku apatyky přispělo prý i setkání s léčitelem  Jiřím Jančou na kurzu v roce 1996. Pokud jste nemohli být na našem večeru, přečtěte si rozhovor s Mirkou Nezvalovou ZDE

Všem děkujeme za pěkný večer a těšíme se na prosincový Klub :-).
Eva Hejduková

Program proběhlého večera najdete níže.

Klub R51 plus je pro Vás i na facebooku

 
Českobudějovické Seniors défilé - jubilejní 30. setkání Klubu v říjnu

Českobudějovické Seniors défilé - jubilejní 30. setkání Klubu v říjnu

Seniors défilé bylo unikátní módní přehlídkou, kterou jsme vlastně zároveň oslavili i jubilejní, 30. setkání našeho Klubu R51 plus. A jak to všechno probíhalo? Proces příprav byl relativně zdlouhavý. Nábor modelek začal již na konci dubna a skončil v srpnu.

Je pravdou, že původní myšlenka - že se ženy budou přihlašovat na portál i60.cz, kam zároveň vloží fotku a pár informací o sobě, se nesetkala u všech s ohlasem a tak jsme tolerovali i možnost nahlášení e-mailovou cestou. Bylo vybráno 12 žen, které byly různého věku, všechny však s chutí a touhou zkusit něco nového. A pak začal ten pravý kolotoč - domluvit zkoušky v jednotlivých buticích, které jsme se rozhodli pro přehlídku vybrat. Tady je na místě poděkovat Monice Štackové, která se svého úkolu zhostila naprosto profesionálně a díky jí měla každá modelka na sobě předem vyzkoušené kombinace a vše klaplo podle plánu :-).
Dále bych ráda ještě i touto cestou poděkovala všem majitelkám či vedoucím prodejen, které se do akce zapojily, vyšli nám při zkouškách vstříc a bezvadně se s nimi spolupracovalo. Za GERRY WEBER to byla paní Šárka Kociánová, za Klobouky K paní Helena Harabinová, za Boutique SIRAEL paní Dagmar Tischlerová a za VINTAGE ART paní Petra Pečlová. Za zapůjčení kabelek děkujeme KREJČOVSTVÍ EVA  - paní Evě Faktorové Jankové.

Ještě zbývá poděkovat všem úžasným modelkám, které můžet vidět na videu ZDE nebo na fotkách níže. Modelky nám nalíčila Šárka Kovárnová - kosmetikou AVON a večerem nás provedla Mirka Nezvalová, které "sekundovala" :-) Petra Zimmelová ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity. Občerstvení zajistilo CITY GASTRO

Všem ještě jednou děkujeme a na viděnou na dalším défilé!
Eva Hejduková

 

          Klub R51 plus je pro Vás i na facebooku

 

 
Zářijové setkání s Lady Dermacol, elektrokoly a waldorfským školstvím

Zářijové setkání s Lady Dermacol, elektrokoly a waldorfským školstvím

Zářijové setkání vyšlo těsně po prázdninách, přesto byl sál plný posluchačů a očekávání. Jedním z hostů byla totiž velmi zajímavá dáma - "Lady Dermacol" alias Olga Knoblochová. Svou přezdívku získala díky tomu, že v roce 1966 byla u zrodu značky Dermacol.

Paní Olga je velmi šaramantní dáma. Je nejen mladá duchem, ani z tváře jí věk neuhodnete. Paní Olga se totiž stále věnuje fyzickým aktivitám a o svůj vzhled denně pečuje. Péče se však netýká "kosmetických" úprav typu operací očních víček apod., ale o své tělo pečuje drobnými cviky a masážemi, které pravidelně provádí. Svůj pracovní život spojila s kosmetikou a svou práci dělala s láskou a zodpovědností. A jak sama říká, pokud reprezentuji kosmetiku, musím nejprve sama vypadat upraveně. Pár tipů "na krásu" paní Olga posluchačkám předvedla a poradila jak často a jakým způsobem je aplikovat. Vyprávění paní Olgy bylo velmi zajímavé a poutavé, pro ty z Vás, kteří se večera nemohli zúčastnit, nabízíme odkaz na rozhovor s Mirkou Nezvalovou, který najdete ZDE  Další zajímavosti najdete i přímo na stránkách společnosti Dermacol  ZDE

Naším dalším hostem byla ředitelka Waldorfské základní školy, paní Milena Vlčková. Škola, jejíž mottem je heslo "Škola pro srdce, hlavu i ruce" je pro všechny děti, ale jak paní ředitelka s úsměvem zmínila - není prý pro všechny rodiče. Krátkým povídáním nám pak přiblížila filozofii školy vycházející z pedagogických zásad formulovaných rakouským filosofem, esoterikem a sociálním myslitelem Rudolfem Steinerem.

Hostem  rubriky "Nikdy není pozdě" měl být pan Vladimír Míka, který se však na poslední chvíli nemohl zúčastnit a tak za sebe poslala svého syna. Ten nám přiblížil vznik elektrokola, jeho výhody a možnosti využití. Poukázal na to, proč je dobré si v určitém věku elektrokolo pořídit a zodpověděl přítomným posluchačům i dotazy ohledně výkonu a typu elektrokol pro více či méně zdatné kolaře. První poprázdninový Klub nám tak příjemně utekl a my se už těšíme na další pokračování.
Eva Hejduková

Více o klubu ZDE           Klub R51 plus je pro Vás i na facebooku

 
Architektura, léky a ženské společenství - setkání v červnu

Architektura, léky a ženské společenství - setkání v červnu

Červnové, a také poslední setkání před prázdninami, nabídlo hned několik zajímavých osobností či témat. Hlavním hostem večera byla Olga Ryšavá, česká architektka, která se svým manželem Pavlem emigrovala v roce 1967 do Kanady, kde potom společně žili až do roku 2008, kdy se vrátili zpět do Čech, do Hluboké nad Vltavou.

Paní Ryšavá je stále vitální žena, pro kterou jakoby čas nehrál roli. Aby se udržovala v kondici denně cvičí, hraje na klavír a snaží se radou zkušené architektky stále pomáhat známým. Rozhodla se dokonce, že o společné životě se svým mužem napíše knihu. Vyprávění paní Olgy bylo působivé a zajímavé a možná pro mnohé také inspirativní, protože kdo z nás by si nepřál být v tak vysokém věku vitální a plný elánu na další a další aktivity :-). Pro ty z Vás, kteří se našeho setkání nemohli účastnit, nabízím článek Mirky Nezvalové ZDE

Mezigenerační setkávání žen všech generací i národností (tedy, abych si nevymýšlela -  hlavně Češek a Slovenek :-), to je Mokoša  Co vše se dá na setkáních zažít, co to vlastně je Mokoša i proč by se ženy všech generací mohly (a měly) potkávat nám přišla sdělit Blanka Toulová, jedna ze zakladatelek. Její povídání bylo zajímavé nejen pro ženy, ale i pro muže, protože, jak Blanka správně poznamenala - pokud je žena šťastná, pocítí to všichni v jejím okolí.

A že nikdy není pozdě zajít do lékárny a poradit se přímo s lékárníkem nám přišel sdělit PharmDr. Zbyněk Stráský z lékárny na Senovážném náměstí. Šlo zejména o rady praktické, a o doporučení na co si dávat pozor, a na jaké otázky Vám vlastně lékárník je schopen odpovědět.

Zbývá ještě dodat, že občerstvení tentokrát (i přes "energetickou" krizi, kterou jsme nakonec vyřešili předlouhým prodlužovákem připojeným do 1. patra :-) obstarala kavárna Jiný svět a že bylo velmi chutné. Bohužel fotka je trochu rozmazaná a ochutnávku zmrzliny už se zachytit nepodařilo, přesto vše nakonec dobře dopadlo a všichni ochutnali. Červnový Klub byl zároveň posledním Klubem před prázdninami, takže užívejte léta a na viděnou v úterý 6.09.!

Eva Hejduková

Program proběhlého večera najdete níže.

Klub R51 plus je pro Vás i na facebooku

 
Květen nejen s Barbarem

Květen nejen s Barbarem

Květen nejen s Barbarem aneb naše předposlední předprázdninové setkání o časopise, historii, sociálních službách a zdařilém "souboji" s nemocí. A bylo toho ještě více, prostě program velmi nabitý a velmi rozmanitý, ale pěkně popořadě......

V rámci rubriky "Nikdy není pozdě" nám Lucie Kozlová, uvolněná radní pro finance, ekonomiku a sociální věci představila aktivity odboru sociálních věcí a ochotně podpořila kampaň Mamma HELP, kterou nám přišla představit paní Ludmila Kubátová z českobudějovické pobočky. Ve středu 13. května se totiž bude konat Český den proti rakovině (Květinový den), 20. ročník celonárodní sbírky, kterou pořádá Liga proti rakovině. Na téma rakoviny prsu jsme vyslechli také příběh Mileny Kolářové, která si vlastním nákladem vydala knihu „Vetřelec v mém ňadru, aneb i nemoc lze brát s nadhledem“. Více o paní Mileně si můžete přečíst v rozhovoru ZDE

V rámci rubriky "Podaná  ruka" jsme přivítali Zdeňku Kuvikovou, ředitelku zapsaného spolku FOKUS České Budějovice, který byl založen na jaře roku 2006 pro pomoc a podporu lidem s duševním onemocněním. Je neziskovou, dobrovolnou a nepolitickou organizací, která obhajuje práva a prosazuje zájmy osob se zkušeností s duševní nemocí a poskytuje zázemí jim i jejich rodinám. Laicky řečeno nám paní Kuviková vysvětlila, že jejich téma nejsou žádní "blázni", ale že se právě s těmito předsudky velmi často setkávají.

Hlavním hostem večera byl  "barbar" Jan Štifter, šéfredaktor jihočeského časopisu Barbar  Moderátorka Mirka Nezvalová Jana vyzpovídala co bylo vlastně důvodem vzniku časopisu, proč se profiluje jako jihočeský a zažertovala na téma "svaté" manželky - to když Jan vyprávěl, že se zpočátku musel zadlužit, aby projekt vznikl. Také jsme se dozvěděli o Janově lásce k histoii a jeho nově vydané knize Kathy - příběhu inspirovaném jeho babičkou. Povídání s Janem Štifterem bylo milé a zajímavé a tak nám náš klubácký podvečer opět rychle utekl. Děkujeme všem za příjemně strávený čas a těšíme se na další setkání.

Eva Hejduková

Program  proběhlého večera najdete níže.

Klub R51 plus je pro Vás i na facebooku

 

 
Raw dorty, jóga a nové projekty na dubnovém setkání Klubu

Raw dorty, jóga a nové projekty na dubnovém setkání Klubu

Dubnový Klub představil nejen nové trendy ve výživě - tzv. raw stravu, ale i chystané akce a novinky pořádané společností Ledax o.p.s. A v neposlední řadě jsme si povídali o józe, kterou nám přišli přiblížit (i prakticky :-) zástupci studia Think Yoga. Proč? Protože na změnu není nikdy pozdě......

...a začít s jógou se dá prakticky kdykoliv, jak nám předvedla paní Eva Decarli, čilá dáma úctyhodného věku (tuším okolo 82 let, no považte!), která s jógou začala až v seniorském věku a velmi si její účinky chválila. Díky józe se cítí pohyblivější i lépe naladěná. Jak začít nám pak poradila lektorka jógy pro seniory, paní Saša Jankovská, která cvičí jógu v českobudějovickém studiu Think Yoga

Od jógy jsme se přesunuli k akcím, které pro Vás chystáme na konec i začátek školního roku. V plánu je uskutečnění výletu a vycházky za historií. Ve spolupráci s Martinou Brabcovou chceme napomáhat projektu Dotek generací (více ZDE). Kdo má chuť, může s námi chodit péct na Trh U vrby, nebo se zúčastnit Kreativního šití s Monikou Vodičkovou. Také jsou v plánu vzdělávací přednášky - v rámci Senior Pointu a také třeba přehlídka Seniors défilé. A to jsem ještě nezmínila aktivity v Komunitním centru na českobudějovickém sídlišti Máj. Prostě sledujte naše stránky - resp. rubriku Volnočasové aktivity pro seniory nebo přímo v levém menu Akce a hosté klubu, kde většinu akcí najdete.

Ale zpět ke Klubu a našemu hlavnímu hostu večera, kterým byla Lenka Kočová. Její životní cesta ji zavedla až k tvoření raw dortů. Přes povolání zdravotní sestry a instrumentářky na operačních sálech chirurgie se propracovala až ke svému životnímu snu v němž chtěla spojit zdraví, tvoření i styl stravování. A tak jsme se od paní Lenky dozvěděli jak a z čeho se raw dorty dělají, aby byly přesně takové jako být mají - ze syrových surovin a tepelně nezpracované (více o raw stravě např. ZDE) Paní Lenka nejdřív pekla - resp. tvořila jen pro známé  a když se koníček "přehoupl" v téměř další zaměstnání vznikla firma Raw od Kočovky (čtěte ró) v níž využila všechny své dosavadní zkušenosti. Její zákusky a dorty se staly hitem a my jsme měli možnost je na Klubu ochutnat. Mňam :-).

Děkujeme ještě touto cestou všem za příjemný večer a těšíme se na další setkání.

Eva Hejduková

Program proběhlého večera najdete níže.

Klub R51 plus je pro Vás i na facebooku

 
Březnový Klub o Africe, dobrovolnictví a změně životního stylu

Březnový Klub o Africe, dobrovolnictví a změně životního stylu

V úterý, 1.března jsme se s Honzou Brettem vydali do Afriky, s Martinou Brabcovou jsme se dotkli generací a Jana Píchová nás namotivovala svým přístupem a změnou svého životního stylu. Ale pěkně popořádku.

Paní Jana Píchová je nejen pravidelnou návštěvnicí Klubu, ale je i jeho členkou. A protože na klubové kartě je jedna ze slev poskytována právě firmou KONDICE PRO, řekla si, že spojí příjemné s užitečným a udělá něco pro sebe. Aby to nevypadalo jako příběh z "lajfstajlových" časopisů, zkrátím to - prostě chtěla něco změnit a věděla, že potřebuje na nové cestě průvodce (nebo průvodkyni :-) ). Slovo dalo slovo a zašla na konzultaci k paní Jindře Jeníkové. Zkonzultovali spolu jídelníček, pohybové aktivity a paní Jana se do "toho" dala. Sama říká, že to sice chtělo trochu sebezapření, ale že jí zároveń velmi pomáhal i přístup paní Jindry. Výsledkem bylo zhubnutí 8 kg, které ale šlo postupně a jak paní Jana sama řekla: "Nejsympatičtější mi na paní Jeníkové bylo to, že byla prostě taková "lidská" a když jsem zhubla těch 8 kg a chtěla hubnout dál, sama mi řekla, že si myslí, že 8 kg dolů je pro mojí postavu prostě tak akorát."Tento přístup moc oceňuji", říká paní Jana. Možná, že pro některé návštěvnice či návštěvníky Klubu bude paní Jana motivací. Ukázala, že to prostě jde, jen se musí chtít :-).

Dotek generací je projekt, který ve své školce realizuje paní Martina Brabcová, její ředitelka. Vychází v něm z poznatku, že dnešní svět není tak bohatý na kontakty vnoučat s prarodiči, třeba prostě jen proto, že každý bydlí v jiném koutě republiky. A tak stačí občas přijít do školky s názvem Strom života, dětem třeba něco přečíst, nebo s nimi jít na vycházku, vše pod dohledem, resp. za účasti pedagoga (to abyste se nebáli, že v tom budete sami :-). Pokud Vás projekt zaujal, kontaktujte přímo Martinu Brabcovou, kontakty na hosty našich setkávání najdete níže.

Posledním, ale vlastně hlavním hostem večera byl Jan Brett, sympaťák s láskou ke všemu africkému - tak mě teď napadá, zda i k africkým ženám? :-) No, to jen nadsázka. Tedy vážně - Honzovi učarovala Afrika a tak chtěl její krásu i kouzlo zprostředkovat i nám, evropanům. Jeho seznamování s tímto kontinentem bylo nejdříve přes cestování a postupem času se z toho vyvinul i obchod, restaurace a stránky Original Afrika Ale Janův motiv je i pomoc Africe a jeho mottem je, že nechce  z Afriky pouze brát. Chce být ekologicky a sociálně zodpovědnou značkou. A to je v dnešní době, činnost velmi záslužná, co říkáte?

Program proběhlého večera najdete níže.

Klub R51 plus je pro Vás i na facebooku

 
Únorový Klub o psaní kuchařek, kondičním běhu a sociálních službách

Únorový Klub o psaní kuchařek, kondičním běhu a sociálních službách

V únorovém Klubu jsme si povídali s kondičním trenérem Tomášem Hrbkem o tom, že nikdy není pozdě začít běhat. Samozřejmě, nemůžete začít běhat hned dlouhé tratě, chce to pozvolný nástup a jak nám nakonec domluvila naše akční moderátorka Mirka Nezvalová - v dubnu se setkáme ve Stromovce a pan Tomáš nám základní pravidla vysvětlí pěkně "na živo" :-).

V rubrice "Podaná ruka" nás Drahomíra Lencová seznámila s Centrem sociálních služeb Emausy, které funguje jednak jako Domov pro seniory a jednak jako Domov se zvláštním režimem. Rozdíl mezi nimi je pro laiky zdánlivě nepatrný, ale zasvěcení vědí, že v Domově se zvláštním režimem je poskytovaná pomoc hlavně těm, kteří trpí stařeckou demencí. CSS Emausy je umístěno v krásném prostředí Dobré Vody u Českých Budějovic a krédem pracovníků je vytvořit domácí a vstřícné prostředí s úzkou spoluprací s rodinou.

Po přestávce a občerstvení, které připravilo CITYgastro a které bylo vynikající, jsme pokračovali rubrikou "Splnit si svůj sen" jejímž hostem byla tentokrát spisovatelka Jarmila Mandžuková.

Paní Mandžuková, autorka více než 80 knih na různá témata, mluvila o svých dětech i o cestě ke psaní knih - vlastně to byly právě děti díky nímž se dostala ke psaní receptů, resp. zdravému stravování. Přiblížit povídání v několika větách není možné, to chce prostě zažít a "ochutnat" atmosféru :-), takže neváhejte a přijďte na další Klub v březnu!

Program proběhlého večera najdete níže.

Klub R51 plus je pro Vás i na facebooku

 

Kontaktní údaje

Senior Point Ledax
Riegrova 51
České Budějovice

Telefon: +420 800 221 022
E-mail: info@ledaxsenior.cz

Ochrana soukromí

Novinky do mailu

Vyrobil FT SunFT Sun